ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انواع-مهارتهای-ارتباطی

 

مهارت‌ های ارتباطی که در دو نوع کلامی و غیر کلامی وجود دارد را می‌توان به مهارت‌هایی که در شرایط بین فردی، کاری و مکاتباتی لازم است دسته بندی کرد. این مهارت‌ها که قابل یادگیری هستند در موقعیت‌های مختلف موجب بهبود روابط و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی خواهند شد.

انسان موجودی اجتماعی است و همین امر درک عمیق از فرایند ارتباطات و مهارت‌ های ارتباطی را ضروری می‌کند. مهارت‌هایی که برای موفقیت هر فرد در هر کسب و کار و روابط اجتماعی حیاتی است.
ارتباطات می‌تواند موجب صدمه یا موجب راحتی شود. ما هر روز از طریق ارتباطات کلامی و غیر کلامی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و مهم است که بدانیم چگونه بهترین استفاده را از ارتباطات خود داشته باشیم.

تعریف مهارت‌ های ارتباطی

مهارت‌ های ارتباطی به توانایی انتقال اطلاعات به دیگران به طور موثر و کارآمد گفته می‌شود که می‌تواند ارتباطات فردی و تجاری فرد را بهبود بخشیده و موجب شود رضایت از زندگی و کیفیت زندگی فرد بالا رود. این مهارت‌ های ارتباطی است که تاثیرگذاری ارتباط را تعیین می‌کند.
مرحله اول در ارتباط تولید اطلاعات است؛ و مرحله دوم این است که این اطلاعات یا داده‌ها به یک رسانه برای انتقال به مخاطبان مورد نظر تبدیل شود. سبک ارتباطات از فردی به فرد دیگر متغیر است و در طی فرایند ارتباط، هر فردی ممکن است چندین راه، روش یا حالت را برای انتقال پیام خود به کار گیرد. در واقع آغازگر ارتباط است که باید به ماهیت اطلاعاتی که قصد انتقال آن را دارد توجه کند، اما فرایند ارتباط به همان اندازه که به منبع تولید یا جریان اطلاعات بستگی دارد، به روشی که گیرنده پیام اطلاعات را دریافت می‌کند نیز وابسته است.

انواع مهارت‌ های ارتباطی

ارتباطات به معنای "ارسال، دادن یا مبادله اطلاعات و ایده‌ها" است که به صورت کلامی و غیر کلامی بیان می‌شود؛ و لذا مهارت‌ های ارتباطی را می‌توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

مهارت‌های انتقال پیام:

 • کلامی: مربوط به کلمات بیان شده و دیگر اصوات منتقل کننده اطلاعات و معانی
 • غیرکلامی: مربوط به زبان بدن

مهارت‌های دریافت پیام:

 • گوش دادن
 • مشاهده کردن
 • پاسخ دادن

از طرف دیگر می‌توان مهارت‌های ارتباطی را در چند حوزه زیر مورد بررسی قرار داد. به سه مهارت ارتباطی مهم زیر توجه کنید.

۱. مهارت‌ های ارتباطی بین فردی

مهارت‌های بین فردی برای برقراری ارتباط خوب ضروری است. نکاتی که مهارت‌ های ارتباطی بین فردی را تقویت می‌کند، عبارتند از:

 • اول گوش کنیدارتباط همیشه یک مسیر دوطرفه است، اینکه که چقدر خوب بتوانید پیام خود را برسانید به اینکه چقدر طرف مقابلتان را درک کنید وابسته است.
 • سوال بپرسیدبا مطرح کردن سوال می‌توانید توجه و علاقه خود به طرف مقابل را نشان دهید.
 • علاقه‌مند باشیدبه ارتباط‌تان با طرف مقابل علاقه واقعی نشان دهید. مردم به کسانی جذب می‌شوند که توجه و علاقه واقعی از طرف آنان ببینند.
 • آرام باشید. زبان بدن بد پیام اشتباه ارسال می‌کند. پس آرام باشید، لول نخورید و مدام با دستتان موهایتان را تاب ندهید.
 • لبخند بزنیداز تماس چشمی و لبخند به عنوان پاسخ مثبت استفاده کنید.
 • دیدگاه مخالفتان را درک کنیداگر طرف دیگر دیدگاه متفاوتی نسبت به شما دارد، با پرسیدن سوال بفهمید چرا نقطه نظرتان با هم متفاوت است. هر چه بهتر دیدگاه او را درک کنید ارتباط بهتری خواهید داشت.
 • مشتاق باشیدهنگامی که صحبت می‌کنید، در لحن حرف زدنتان و هنگامی که گوش می‌دهید با زبان بدن اشتیاق خود را نشان دهید.
 • ابراز وجود کنیدتحمیل کننده نباشید و به طرف مقابل ارزش بدهید در عین حال خودابراز باشید. پیدا کردن نقطه تعادل در این میان چندان سخت نیست. 

۲. مهارت‌ های ارتباطی کاری

ارتباطات در همه جنبه‌های کسب و کار از رابطه مدیریت و کارمندان و روابط با مشتریان بسیار اهمیت دارد. آموزش مناسب ارتباطات در محیط کار نقش زیادی در بهبود اخلاق شرکت، تولید بالاتر، افزایش فروش و رضایت مشتری بازی می‌کند. پس لازم است شرکت‌ها مبلغی را به آموزش ارتباطات در محل کار اختصاص دهند. آموزش‌هایی که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

    روش‌های ارتباطی؛ در محیط‌های کسب و کار امروزی، روش‌های ارتباطی مختلفی شامل ارتباطات شخصی، چت، ایمیل، تلفن، نامه نگاری، ویدئو کنفرانس و ... وجود دارد. بهترین روش برقراری ارتباط را تعیین کرده و با آن جلو بروید.

    مخاطب را درک کنید. برای داشتن ارتباطات با کیفیت، باید مخاطب را درک کنید و این کار با گوش دادن و توجه به ارتباطات کلامی و غیر کلامی انجام می‌شود. برای اطمینان از برقراری ارتباط مناسب، بهتر است در مورد سطح سواد و آموزش مخاطب یا مشتری خود اطلاعات داشته باشید و آن را در نظر بگیرید.

    از فیلتر‌ها اجتناب کنید. هنگامی که به جای ارتباط مستقیم، اطلاعات از طریق چند خط ارتباطی منتقل شود، ممکن است هدف اصلی پیام تغییر کرده و چیزی از پیام حذف یا به آن اضافه شود.

۳. مهارت‌ های ارتباطی نوشتاری

داشتن مهارت‌ های ارتباطی مناسب در ارتباطات کتبی نیز می‌تواند پیام شما را موثرتر کند. ارتباط کتبی می‌تواند شامل همه نوع ارتباطات نوشته شده مانند نامه‌ها، ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و خبرنامه‌ها باشد.

 • ارتباط کتبی موثر باید به شکلی مناسب آغاز شود.
 • هدف از ارتباط را روشن کنیدکلید تاثیر گذاری ارتباط نوشتاری وضوح است. به عنوان مثال، "من با این یادداشت می‌خواهم شما را از علاقه خودم به موضوع.... "
 • از دستور زبان مناسب استفاده کنیدارتباط نوشتاری با قواعد دستور زبان و املای نادرست قابل قبول نیست.
 • لحن مکاتبه مهم استلحن مکاتبه را با مخاطب خود تطبیق دهید. یک ایمیل از یک رئیس به یک کارگر با پیشنهادی برای ارائه خدمات متفاوت است.

اهمیت مهارت‌ های ارتباطی

در پژوهش‌های مختلفی که در زمینه مهارت‌ های اجتماعی انجام شده است. نشان داده شده است مهارت‌ های ارتباطی در موارد مختلف می‌تواند کیفیت زندگی انسان را بهبود بخشد. در ادامه به برخی از موقعیت‌هایی که داشتن این مهارت‌ها در آن تاثیر گذار است توجه کنید.

۱. ازدواج موفق

بر اساس یک مطالعه اخیر، یکی از دلایل طلاق، مسائل ارتباطی است. کسانی که می‌توانند به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، موفقیت بیشتری در رابطه خود تجربه می‌کنند و احتمالا ازدواج موفق و ارتباط قویتری با همسرشان خواهند داشت. اهمیت مهارت‌ های ارتباطی در روابط سالم ضروری است.

۲. درآمد بیشتر

مطالعات نشان می‌دهد که بهترین مهارت ما برای سرمایه گذاری مهارت‌ های ارتباطی قوی است. اگر بتوانیم بسیار موثر ارتباط برقرار کنیم، مطمئنا می‌توانیم شغل بهتری به دست آورده و در نتیجه آن پول بیشتری به دست آوریم.

۳. اعتماد به نفس بالاتر

مطالعات نشان می‌دهد مهارت‌ های ارتباطی بالاتر و اعتماد به نفس رابطه متقابلی با هم دارند. مهارت ارتباطی بالا فرد را برقرای ارتباط با افراد غریبه، صحبت کردن در جمع و داشتن رفتارهای دوستانه ترغیب می‌کند.

۴. خانواده موفق
یک مطالعه انجام شده می‌گوید که رضایت خانواده با نوع ارتباطات اعضا مرتبط است. حمایت، مذاکره، برداشت مثبت، برقراری ارتباط متناسب با نیاز‌ها و نشان دادن درک اعضای خانواده از یکدیگر تنها تعدادی از رفتار‌های ارتباطی است که برای ایجاد یک خانواده سالم و خوشحال، لازم است.

۵. کاریابی

یافته‌های تحقیقات نشان می‌دهد که مطلوب‌ترین ویژگی افراد که در استخدام شدن آنان نقش دارد، مهارت‌ های ارتباطی موثر است.

۶. کارآفرینان موفق
یک مطالعه منتشر شده توسط مجله آمریکایی کسب و کار کوچک که عوامل کلیدی موفقیت در کارآفرینی را مورد بررسی قرار داده است، مهمترین ویژگی افراد کارآفرین را مهارت‌ های ارتباطی می‌داند.

۱۰. ارتباط خوب فرزندان با والدین
مطالعات نشان می‌دهد که نوجوانانی که در ارتباط با والدین احساس نارضایتی کرده و عشق و مراقبت کافی از طرف پدر و مادر خود دریافت نمی‌کنند، احتمال اینکه دچار ناراحتی‌های عاطفی، مشکلات مدرسه، مصرف مواد مخدر و رفتار‌های پرخطر جنسی شوند بالاتر است و آنان که رابطه خوبی با والدین دارند کمتر دچار افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس شده و سطح عزت نفس، موفقیت و سلامت روانی کلی آنان بالاتر می‌رود.

تمام این مطالعات اهمیت مهارت‌ های ارتباطی در موقعیت‌های مختلف را نشان می‌دهد. اما خبر خوب این است که مهارت‌ های ارتباطی را می‌توان به روش‌های مختلف آموخت. در ادامه ۱۰ راهکار برای داشتن ارتباط موثر را مرور می‌کنیم.

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست