ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بلوغ-زودرس-در-دخترها-چگونه-تشخیص-داده-میشود

بلوغ معمولاً چهار تا پنج سال طول می‏‌کشد و عموماً بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی در دختران اتفاق م‌ی‏افتد، اما بعضی از دخترها بدون هیچ دلیل خاصی زودتر یا دیرتر بالغ می‌‏شوند. سن بلوغ بستگی به گوناگونی نژادی دارد. در صورتی که نشانه‌‏های بلوغ قبل از هشت سالگی در دخترها ظاهر شود، به عنوان بلوغ زودرس شناخته می‏شود. اگر فردی زودتر یا دیرتر از زمان طبیعی بالغ شود، آن را بلوغ زودرس یا بلوغ دیررس می‌‏نامند.
در بعضی موارد بلوغ زودرس یا دیررس باعث ایجاد شرایط خاص می‏‌شود. درصورتی که دلایل آشکاری از قبیل بیماری‌‏های مزمن وجود نداشته باشد، نیاز به آزمایش‌های ویژه برای تشخیص هرگونه مشکل وجود دارد. زمانی که فرد زودتر یا دیرتر از همسالان خود به بلوغ می‏‌رسد، ممکن است نسبت به شرایط پیش آمده حساس، نگران، یا حتی افسرده شود. چنین شخصی برای سازگاری با شرایط پیش‌آمده نیازمند کمک است. افرادی که دیر به سن بلوغ می‌رسند نیاز به دلگرمی و قوت قلب دارند که بدن آنها هم در زمان مناسب تغییر خواهد کرد.

گاهی اوقات، تنها یک بخش از روند تکامل جنسی نمایان می‌‏شود. زمانی که تنها رشد پستان‏‌ها صورت گیرد بلوغ زودرس پستانی گفته می‏‌شود. اگر تنها رشد موهای بدن یا موهای شرمگاهی اتفاق افتد، به آن، بلوغ زودرس به دلیل ترشح بی‌موقع آدرنالین گفته می‏‌شود.
این شرایط اغلب بیشتر در اواسط بلوغ زودرس اتفاق می‌‏افتد و کنترل کردن هر یک متفاوت است. حدود ۴ تا ۵ درصد دختران با پس‌‏زمینه‌‏های مختلف نژادی در سال ۱۹۹۷ دچار بلوغ زودرس شدند.

ترشح بیش از حد هورمون باعث تحریک عوامل بلوغ زودرس می‏‌شود. این هورمون از مغز و به شکل ماده محرک غدد جنسی و یا بیضه‏‌ها و تخمدان‌‏ها و غدد فوق کلیوی ترشح می‏‌شود. ترشح بیش از حد هورمون در اثر رشد تومور یا بیش‌‏فعالی ساده اتفاق می‌افتد. ترشح بیش از حد هورمون‌‏های مغزی می‌‏تواند در اثر عفونت‌‏های مغزی یا آسیب مغزی باشد.
بلوغ دیررس نیز به دلیل ناکافی بودن هورمون‏‌ها است. در صورت کافی نبودن ترشح غده هیپوفیز، ترشح غدد جنسی و فوق کلیوی نیز کافی نخواهد بود. از طرف دیگر، زمانی که غده هیپوفیز به طور طبیعی حس کند میزان هورمون در جریان خون کافی نیست، ترشح را افزایش می‏‌دهد.
اختلالات مادرزادی بی‌شماری از قبیل (سندرم‏‌های کمبود غددی) وجود دارد که باعث نقص در ترشح هورمون‌‏ها می‏‌شود. کودکانی که دچار اختلالات مادرزادی هستند بلوغ طبیعی نخواهند داشت مگر اینکه در زمان مناسب تحت هورمون درمانی قرار گیرند.

و در آخر باید گفت که ناهنجاری‌‏هایی در ترشح هورمون‌‏های خانم‏‌ها وجود دارد که باعث ایجاد خصوصیات مردانه می‏‌شود که به آن سندرم مردانگی گفته می‏‌شود. پیدایش هرکدام از این موارد در دوران نوجوانی، باعث اختلال در بلوغ طبیعی می‏‌شود. توجه داشته باشید که غیرطبیعی بودن هورمون‏‌ها در خانم‏ها باعث سندرم مردانگی می‏‌شود، درحالی‌که کمبود و یا فقدان هورمون‏‌ها در آقایان نیز باعث سندرم زنانگی می‏‌شود. هر جنینی زندگی خود را به عنوان جنس مؤنث شروع می‌‏کند. در صورت موجود بودن هورمون‏‌های مردانه تبدیل به فرزند پسر می‏‌شود.
تشخیص بلوغ دیررس یا بلوغ زودرس نیازمند اندازه‌گیری میزان چندین هورمون است تا مشخص شود که کدام هورمون‏‌ها زیاد ترشح می‏‌شوند و کدام هورمون‏‌ها کم ترشح می‏‌شوند. آزمایش خون تمام این موارد را مشخص می‏‌کند. در صورت مشکوک بودن به وجود تومور، اندام مشکوک به داشتن تومور با اشعه ایکس عکس‌برداری می‌‏شود یا تومورگرافی (CT) می‏‌شود یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) انجام می‏‌گیرد تا از وجود تومور اطمینان حاصل شود.

وجود تومور در بلوغ زودرس نیازمند جراحی است، اگرچه در حال حاضر داروهای مختلفی برای مقابله با اثرات هورمون‏‌ها وجود دارد. در صورتی که بلوغ دیررس اتفاق بیفتد، تحریک هورمونی مناسب باید صورت گیرد. درمان را نباید به تأخیر انداخت زیرا رشد ضروری استخوان‌‏ها را تحت تأثیر قرار می‌‏دهد.

 

آخرین مطالب

اختلال شخصیت

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

07 آذر, 1398 نرخ: 0.00

گالری پست